MENU

CDA RicJalad 2019Undersecretary Ricardo B. Jalad is the 12th Administrator of the Office of Civil Defense, having assumed the post on June 30, 2016.

Prior to his appointment, he served the Filipino public for almost 32 years as an officer of the Philippine Army. A member of Philippine Military Academy Class of 1983, he retired from the Armed Forces of the Philippines on January 28, 2015 with the rank of Brigadier General.

Among his distinguished military assignments include being the Assistant Division Commander of the Philippine Army’s 5th Infantry Division in Gamu, Isabela from May 2013 to September 2014, and Acting Commander of the same Division from February to April 2014. His other assignments included the following: Brigade Commander of the 2nd Mechanized Infantry Brigade in Iligan City from February 2012 to May 2013; Chief of the Unified Command Staff, Southern Luzon Command in Lucena City from July 2010 to January 2012; and Inspector General of the 4th Infantry Division from October 2009 to June 2010. He also served as Battalion Commander of the 2nd Mechanized Infantry Battalion in Central Mindanao and concurrently as Commander of Task Group Kutabato from 2002 to 2004, as well as Battalion Commander of Army Aviation Battalion in Fort Magsaysay, Nueva Ecija from 1997 to 2000.

Undersecretary Jalad has a Master in National Security Administration (MNSA) degree from the National Defense College of the Philippines. He also took the following courses during his military career: Executive Course in Security Studies at the Asia Pacific Center for Security Studies in Hawaii, USA; Command and General Staff Course at the Training and Doctrine Command in the Philippine Army; and Regimental Officer Advance Course at the School of Armour in Australia, among others.

Being a former military officer, he has developed an early appreciation for the mandate of the Office of Civil Defense and NDRRMC. His active involvement in rehabilitation and recovery efforts in the aftermath of Tropical Storm Sendong that struck Iligan City in December 2011 is just an example of his earlier efforts as a strong advocate of DRRM.

“Ric”, as friends call him, was born on January 28, 1959 in Alburquerque, Bohol. He is married and has one son and three daughters.